Jeszcze o rodzinnej cesarce

Kilka słów o rodzinnym porodzie cięciem cesarskim. Urodziliśmy trójkę dzieci, wszystkie przyszły na świat „na skróty”. Zawsze chciałem w tym uczestniczyć, ale udało się dopiero za trzecim razem.  Jeśli planujecie poród cesarskim cięciem i chcecie rodzić we dwoje, znajdźcie szpital, który się na to zgodzi, warto. A wyglądało to tak…

Rodziliśmy w szpitalu Rydygiera, w Krakowie. Abstrahując od kratki, którą pokazałem wczoraj – polecam, było bardzo przyzwoicie. Obecność ojca/męża/partnera (albo innej osoby) na sali operacyjnej jest „usługą komercyjną”. W październiku 2016 kosztowała 200 zł, można było się zdecydować nawet w ostatniej chwili.

W cenie było jednorazowe ubranie operacyjne z czepkiem i maseczką dla mnie, gumowe kamaszki (niejednorazowe) i otwarcie drzwi sali operacyjnej. Wcześniej zdarzało mi się bywać na salach operacyjnych, więc znałam zasady, wiedziałem, czego nie robić, gdzie się nie pchać. Wiedziałem też, że nie ugną się pode mną nogi i nie będę potrzebował pomocy lekarskiej.

To ważne, bo przed wejściem na salę nikt ze mną nie porozmawiał, nie opowiedział jak to będzie wyglądało. Cały instruktaż sprowadzał się do jednego zdania wypowiedzianego przez anestezjologa: jeśli zrobi się panu słabo, proszę usiąść na podłodze. Wszedłem w trakcie zabiegu, po otwarciu jamy brzusznej, ale przed wydobyciem Anielki. Mogłem usiąść przy głowie Gosi, pole operacyjne było osłonięte przed Nią i przede mną parawanikiem i lekarze usilnie sugerowali, żebym za niego nie zaglądał. Nie upilnowali mnie.

Po wydobyciu Potomkini poszedłem do sąsiedniego pokoiku, przywitać się z nią pod cieplarką, w tym czasie lekarze zszywali Gosi to, co przed chwilą pocięli i porozrywali. I tyle. Dalej już standardowo: pooperacyjna, noworodki, potem „jedynka” z toaletą wspólną z sąsiednią salą i szybciutko do domu.

Jeśli planowaliście wspólny poród siłami natury a okazało się, że będzie potrzebne cięcie, nie rezygnujcie z planów. To tylko kwestia zmiany scenerii i przyspieszenia całej sprawy. Facet, który ma odwagę towarzyszyć partnerce na sali porodowej tym bardziej poradzi sobie podczas operacji: bez krzyków, złorzeczeń, zmęczenia i bólu rodzącej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *