Nieprzesadna higiena szpitalna

W październiku 2017 rodziliśmy Anielkę. Przyszła na świat na skróty: cięciem cesarskim. Tym razem mogłem wejść na salę operacyjną i gorąco polecam to wszystkim ojcom. Przy odrobinie szczęścia można nad parawanem zobaczyć co żona ma w środku. Niestety, rozglądając się po szpitalnych salach można zobaczyć rzeczy, których nie da się „odzobaczyć”.

Zrobiłem tamtego dnia kilka zdjęć rodzinnych i kilka technicznych. Pierwszych nie będę tutaj pokazywał a te drugie… Cóż, jeden przykład: zaintrygowała mnie osłona przewodu wentylacyjnego na sali przedoperacyjnej, jakieś 1,5 metra od łóżka. To, co widać, jest tym, czym wydaje się być: dojrzałymi złogami kurzu.

Osłona przewodu wentylacyjnego w szpitalu

Nie wiem, czy w tamtym okresie sprzątali pracownicy szpitala, czy zatrudniani przez firmę, która wygrała przetarg. Pamiętam jednak doskonale takie szpitale i oddziały  (niekoniecznie chirurgiczne, chociaż te przede wszystkim), w których pielęgniarka oddziałowa zrobiłaby salowym piekło, gdyby zobaczyła coś podobnego. A oddziałowe były nadzwyczaj spostrzegawcze i dociekliwe.

W lutym przy zupełnie innej okazji byłem w tym samym Szpitalu Rydygiera. Oddział położniczy został tymczasowo przeniesiony, trwa remont. Kiedy wrócą na swoje normalne miejsce tej kratki pewnie już nie będzie ale mam dwie sugestie.

  1. Rozglądajcie się dookoła,  czasami możecie zobaczyć coś, czego się nie spodziewacie.
  2. Nie wpadajcie w panikę, jeśli zobaczycie coś podobnego do kratki ze zdjęcia. Ani nam, ani innym rodzącym prawdopodobnie nie stało się nic złego. Albo kurz nie był skolonizowany przez drobnoustroje, albo niespełna dwumetrowa odległość od łóżka była wystarczająco duża. Wystarczy zwrócić uwagę i sprawdzić, czy posprzątali.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *