Co Wy wiecie o wibratorach?

Każdy mniej więcej wie jak wygląda wibrator: żółty, duży, głośny, potrafi nieźle wstrząsnąć. Używa się go w miejscach ustronnych, dogłębnie bada okolice, do których jest przykładany. Dostarcza bezcennych informacji więc jest wart każdej wydanej na niego złotówki (albo dolara). Dzisiaj na dobranoc trzy zdjęcia wibratora.

Ten egzemplarz można oglądać (z bardzo bliska) w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Polscy geofizycy wykorzystywali go do poszukiwania złóż. Zasada działania przypomina USG. Pojazd przemieszcza się wzdłuż zaplanowanej trasy. W wyznaczonych miejscach zatrzymuje się, opuszcza płytę (widoczną na ostatnim zdjęciu) i wprawia ją w drgania.

Wibrator bokiem

Wytworzona w ten sposób fala dźwiękowa rozchodzi się wgłąb Ziemi. Część energii jest pochłaniana i rozpraszana, ale reszta odbija się od granicy obszarów o różnej gęstości i wraca na powierzchnię. Tam rejestrują ją czujniki – geofony rozmieszczone wzdłuż trasy przejazdu. Sygnał trafia do komputera, który na podstawie wyników pomiarów generuje mapę. Widać na niej zmiany gęstości gruntu, puste przestrzenie, skały, miejsca, w których może się znajdować ropa naftowa i gaz ziemny.

Wibrator tyłemPłyta i siłowniki wibratora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *